Бехтерська громада
Херсонська область, Скадовський район

Голопристанський  місцевий центр з надання безоплатно вторинної  правової допомоги інформує про трудові питання в умовах карантину

Дата: 24.03.2020 09:23
Кількість переглядів: 201

Голопристанський  місцевий центр з надання безоплатно вторинної  правової допомоги інформує про трудові питання в умовах карантину

      Заборона відвідування освітніх установ на час карантину викликало найбільше питання у працюючих батьків: з ким залишити дитину?

       На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 можна до 3 квітня отримати одному з батьків, який доглядає за дітьми, відпустку без збереження заробітної плати. Роботодавець жодним чином не може відмовити вам у наданні такої можливості. Дитині має бути до 14-ти років. Дане право передбачено п. 3-1 ст. 25 Закону України "Про відпустки". Для надання відпустки по вищезгаданим причинам працівник повинен написати заяву і додати копію свідоцтва про народження дитини.

        Також потребує роз'яснення питання, чи можна взяти лікарняний для догляду за дитиною на період призупинення навчального процесу. Наголошуємо, що для догляду за здоровою дитиною лікарняний не дають. Якщо ж ваша дитина захворіла, то ви зможете його отримати на загальних підставах.

       В даному питанні також слід враховувати, що згідно з частиною 7 статті 22 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якщо тимчасова непрацездатність застрахованої особи викликана карантином, введеним органами санітарно-епідеміологічної служби, надається допомога по тимчасовій непрацездатності з першого дня за весь час відсутності на роботі з цієї причини. Але карантин був введений Кабінетом Міністрів України, тому дане питання вимагає офіційного роз'яснення.

       Роботодавцям же рекомендуємо перевести наказом працівників, які можуть виконувати роботу з дому, на дистанційну форму роботи на час дії карантину в порядку ст. 9-1 Кодексу законів про працю (як додаткова пільга для працівників). Також особливий режим роботи на час дії карантину може бути у вигляді неповного робочого часу або гнучкого режиму роботи (особливості якого не встановлено в КЗпП).

Чи передбачена відпустка на період карантину?                                

Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону України "Про відпустки" (далі — Закон № 504) передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.

Коло осіб, що мають право на отримання даної відпустки:

  • матір
  • батько
  • баба
  • дід
  • інші родичі, які фактично доглядають за дитиною
  • особа, яка усиновила дитину
  • особа, яка взяла під опіку дитину
  • один із прийомних батьків
  • один із батьків-вихователів

Підстави для надання відпустки

Період, на який оголошено карантин, має бути підтверджений документально. Рішення щодо тимчасового призупинення навчального процесу у навчальних закладах та установах освіти в кожному районі чи місті обласного значення управління та відділи освіти ухвалюють відповідно до норм Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення". Запровадження карантину через перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції оголошується органами місцевого самоврядування. Загальноосвітні навчальні заклади у зв’язку з цим видають накази про призупинення навчального процесу. Отже, на практиці документами, що підтверджують оголошення карантину, для працівників, які хочуть оформити відпустку без збереження заробітної плати, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Якщо працівник бажає отримати відпустку в період карантину, він має подати заяву про надання такої відпустки, до якої долучити копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника (заява працівника про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину).

    Строк, на який надається відпустка

        Пунктом 3-1 частини першої статті 25 Закону № 504 передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.

        Міністерство соціальної політики України у листі від 29 квітня 2016 року        № 243/13/116-16 роз’яснює, що роботодавці за рахунок власних коштів можуть установлювати додаткові трудові та соціально-побутові пільги для працівників, зокрема, інші види оплачуваних відпусток або відпусток більшої тривалості, ніж встановлено законодавством, на умовах, визначених у колективному договорі.

Альтернативні варіанти для працівника і роботодавця

Крім відпустки батьки дітей до 14 років на період оголошення карантину можуть скористатися іншими правами і гарантіями, а саме:

  • використати щорічну відпустку, а також додаткову соціальну відпустку;
  • оформити листок непрацездатності в разі, якщо дитина захворіла в період карантину;
  • оформити відпустку без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін тривалістю до 15 календарних днів;
  • працювати на умовах неповного робочого часу відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України.

Також додатково нагадаємо, що: звернувшись до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.

Голопристанський місцевий центр з надання

безоплатної вторинної правової допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь