Бехтерська громада
Херсонська область, Скадовський район

олопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про те, як себе поводити, якщо сусід поставив свій паркан на вашій ділянці

Дата: 07.04.2021 14:16
Кількість переглядів: 949

Голопристанський місцевий центр з надання безоплатно вторинної правової допомоги інформує про те, як себе поводити, якщо сусід поставив свій паркан на вашій ділянці

 

Паркан створює відчуття безпеки, а в наших широтах, паркани також покликані приховувати життя господарів від поглядів цікавих перехожих. З юридичної точки зору, огородження ділянки, в першу чергу показує межі володінь. Саме тому пропонуємо розібратися, що робити, якщо згадані межі порушені сусідами, наприклад, якщо сусіди перенесли паркан, і які є «методи профілактики» такої проблеми.

Встановлення меж земельної ділянки

На сьогодні формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (далі - ДЗК).

Інформація в ДЗК вноситься на підставі документації землеустрою. Закон говорить, що розробниками земельної документації можуть бути тільки сертифіковані інженери землевпорядники, перелік яких можна знайти на сайті Держгеокадастра.

Обов'язковою частиною документації землеустрою є кадастровий план земельної ділянки.

Кадастровий план виготовляється шляхом проведення кадастрових зйомок. Кадастрові зйомки - це комплекс робіт, які виконуються вже згаданими сертифікованими інженерами для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Кадастрова зйомка зокрема включає:

- геодезичне встановлення меж земельної ділянки;

- погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;

- відновлення меж земельної ділянки на місцевості.

Частиною документації із землеустрою, в разі формування земельної ділянки, є матеріали перенесення меж земельних ділянок в натуру (на місцевість).

Межа земельної ділянки - сукупність ліній, що утворюють замкнутий контур і розмежовують земельні ділянки. Таким чином, одна з ліній буде розділяти сусідські ділянки, а паркан між сусідами повинен стояти чітко на такій лінії.

Межі ділянки, точніше його поворотні точки, закріплюються на місцевості межовими знаками. Зразки таких знаків встановив ще в 2010 році Держкомзем, затвердивши своїм наказом № 376 від 18.05.2010 Інструкцію про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої Наказом Держкомзему (далі - Інструкція). Згідно з Інструкцією виконавець земельних робіт може встановити три види межових знаків, на вибір замовника, згідно з такими нормами:

- металева труба діаметром 3-7 см заввишки 80-100 см з привареною в верхній частині металевою пластиною для написів;

- дерев'яний стовп діаметром не менше 10 см заввишки не менше 100 см з хрестовиною в нижній частині і верхньої основою 15х15 см і заввишки 20 см, у верхній частині стовпа робиться виріз для написів;

- конструкція, яка складається з чотирьох деталей: деталь 1 - металева марка у формі кола, деталь 2 - закладний дюбель, деталь 3 - фіксуючий стержень червоного кольору, деталь 4 - інсталяційний стовпчик.

У разі закріплення меж земельних ділянок, які збігаються з дорожніми спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами, а також на асфальтованій або бетонній поверхні інсталяційний стовпчик може не використовуватись, а закладений дюбель встановлюється в отвір у твердій поверхні.

Незалежно від матеріалу межових знаків їх знищення заборонене. Більш того, за такі дії винні особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності відповідно до статті 56 Кодексу України про адміністративні порушення (далі - КУпАП). Покарання передбачене у вигляді штрафу. За порушення правил землеустрою, в тому ж числі за відхилення від затверджених в установленому порядку проєктів землеустрою, також передбачена адміністративна відповідальність, статтею 55 згаданого кодексу.

У перелік обов'язкових дій для визначення меж земельної ділянки, включено узгодження його кордонів з суміжними власниками та землекористувачами. Про це з сусідами підписується відповідний акт, а власнику ділянки передаються межові знаки на зберігання. Що безумовно є не тільки обов'язковою складовою земельної документації, а й важливим документом у можливій майбутній суперечці сусіда про межі ділянки. Тобто варто його зберегти, на випадок якщо сусід порушив межі земельної ділянки, які сам визнав.

Номінально власники земельних ділянок можуть вимагати від сусідів сприяння встановленню твердих меж. Яким чином вимагати, закон не встановив.

Резюмуємо, межі ділянки встановлюються не тільки на «папері», але і в натурі, а паркан між сусідами повинен знаходиться на встановленій межі (межах).

 

Паркан від сусідів

Здавалося б, встановлення паркану - справа не хитра. Але існують вимоги до паркану між сусідами. Огорожа між сусідами заввишки не може перевищувати 2 м, а огорожа з боку вулиці - 2,5 м. Водночас суцільний паркан допустимий тільки за домовленістю між сусідами.

 

Відновлення меж земельної ділянки

Інструкція передбачила також варіант, коли знаки ненавмисно або спеціально були пошкоджені або перенесені, що може відбуватися не тільки внаслідок погодних умов та інших природних причин, а й в результаті суперечки між власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок.

Якщо межові знаки зникли, перемістились або стали невиразними, знову ж можна вимагати сприяння сусідів для їх відновлення.

Відновлення меж земельної ділянки здійснюється на підставі раніше розробленої та затвердженої документації із землеустрою, яку варто ретельно пошукати в «засіках», адже в разі відсутності документації доведеться розробляти нову. Де знаходяться ці «засіки». Так, згідно з чинними нормативно-правовими актами, розробники документації із землеустрою зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.

Навіть, якщо документація розроблялася двадцять років тому, знайти її теж можливо. Згідно з Інструкцією, затвердженою наказом Держкомзему України від 04.05.99 № 43 земельна документація розроблялася у двох примірниках. Перший (з матеріалами польових вимірювань і обчислень) передавався в районні (міські) відділи (управління) земельних ресурсів Держкомзему України, другий залишався у виконавця робіт.

Увага! У відповідності до Інструкції, у разі неможливості виявлення дійсних меж, їхнє встановлення здійснюється за фактичним використанням земельних ділянок. Якщо не вдалося визначити межі за фактичним використанням, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки.

 

Захоплення землі сусідами: куди звертатися?

Самовільне зайняття земельної ділянки є адміністративним порушенням, відповідальність за яке і покарання у вигляді штрафу передбачені статтею 53-1 КУпАП.

Якщо ж власнику земельної ділянки завдано значної шкоди, то винний може бути притягнутий до кримінальної відповідальності (стаття 197-1 КК України). Збиток вважається значним, якщо він в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Покарання передбачене у вигляді штрафу або арешту. Стосовно питання «куди звертатися», то зазначимо, що якщо мова йде про кримінальний злочин, то необхідно повідомити в правоохоронні органи.

У всіх інших випадках треба звернутися в Держгеокадастр і/або його територіальні підрозділи, адже саме на цей орган покладено здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

 

Що стосовно земельних суперечок ...

Земельний кодекс України зобов'язує сусідів жити дружно і з дотриманням правил добросусідства, але, якщо сусід поставив паркан на моїй території, це істотно псує добрі відносини.

Тому відзначимо, що суперечки, що стосуються дотримання правил добросусідства та суперечки щодо меж земельних ділянок, наприклад, якщо сусід поставив паркан на загальній території, вирішують органи місцевого самоврядування.

Якщо ділянка розташована за межами населених пунктів, для вирішення земельної суперечки потрібно закликати відповідний територіальний орган Держгеокадастру.

Якщо ділянка у власності, то тільки суд може розглянути суперечку, що стосується володіння нею, користування і розпорядження.

Але в будь-якому випадку потерпіла сторона завжди може звернутися безпосередньо до суду.

За матеріалами сайту:

https://protocol.ua/ua/yak_sebe_povoditi_yakshcho_susid_postaviv_sviy_parkan_na_vashiy_dilyantsi/

 

Також додатково нагадаємо, що: звернувшись до Голопристанського місцевого центру з надання БВПД громадяни мають можливість отримати правові консультації з будь-яких питань, допомогу в складанні документів процесуального характеру та скористатись послугами адвоката абсолютно безкоштовно. Роботу адвоката оплачує держава.

Також можна отримати безоплатну правову допомогу, зателефонуваши на безкоштовний номер системи БПД, поставивши запитання в месенджер сторінки Facebook, на Інстаграм-сторінці системи БПД, прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" та, обговоривши її у нашому чаті.

Голопристанський місцевий центр з надання

безоплатної вторинної правової допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь