A A A K K K
для людей із порушенням зору
Бехтерська громада
Херсонська область, Скадовський район

День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Дата: 26.02.2024 20:00
Кількість переглядів: 55

26 лютого 2014 року – початок окупації Криму. Під стінами кримського парламенту відбувся масштабний мітинг на підтримку територіальної цілісності України. На заклик Меджлісу кримськотатарського народу до заходу долучилися тисячі активістів і небайдужих громадян. Дії російських та окремих кримських депутатів, їхня співпраця з незаконними парамілітарними формуваннями свідчили про підготовку до захоплення півострова Росією. Проте того дня у мирний спосіб кримчанам вдалося не допустити позачергового засідання парламенту та перегляду статусу автономної республіки у складі України.

Наприкінці 2013 – на початку 2014 вся Україна переживає злет громадського активізму. Небайдужі з різних регіонів,  , прибувають до столиці виступити проти непослідовних дій Президента та уряду. Акції, штаби спротиву, намети на підтримку євроінтеграційного курсу країни постають і на площах інших міст, в тому числі й на півострові. Поступово вимоги мітингувальників розширюються – їх обурює насильство, корупція, узурпація влади, порушення конституційного порядку та національних інтересів. Протести збирають (поза)партійних людей різного віку та національностей, різних професій. Найпопулярніший символ тогочасних протестувальників – державний прапор України.

Влада в центрі та на місцях переслідує активістів, а на противагу демократичному спротиву мобілізує так званий «антимайдан». Втім, коли кількість загиблих у центрі столиці перевищує сотню, парламент, навіть за пропрезидентської більшості, засуджує усі вияви насильства, що призвели до загибелі й поранень протестувальників. Верховна Рада України повертає парламентсько-президентську форму правління та закликає до громадянського миру. Поки Київ відновлює владні ресурси та віддає шану загиблим героям Майдану, кримські активісти переживають чергову хвилю переслідувань.

25.02.2014 року на засіданні Президії Меджлісу . кримськотатарського народу прийнято рішення про проведення на завтра мітингу. Голова Меджлісу .  сповістив правоохоронців про місце й час (з 10:00 до 17:00 год.) запланованого заходу. У місцевий орган влади повідомлення про проведення 3-тисячного мітингу – з метою «недопущення прийняття ВР АРК рішень, спрямованих на дестабілізацію ситуації в автономії» – надійшло наступного дня о 09:15 год.

У Сімферополі активісти збиралися переважно на площі перед будівлею кримського уряду. Проте наприкінці лютого, зокрема й зранку 26-го вони прямують до Верховної Ради Автономної Республіки Крим (ВР АРК) .

Президія засуджувала громадські протести. У дні масових розстрілів на Майдані очільник кримського парламенту Володимир Константинов перебував у Москві. Тут він озвучив ідею «денонсації рішення від 1954 року про передачу Криму Україні».

25.02.2014 будівлю ВР АРК   близько 400 проросійськи налаштованих людей. Вони вимагали зняти державну символіку України, а ще – провести позачергову сесію, на якій прийняти рішення про референдум за незалежність Криму.

О 15 год. спікер задовольнив вимоги проросійських пікетувальників – оголосив про збір депутатів 26.02.2014. Водночас сімферопольська організація партії «Русское Единство» повідомила виконком міста, що того ж дня з 13:00 до 20:00 год. проведе 15-тисячний мітинг перед будівлею ВР АРК «проти дестабілізації ситуації, збереження і збільшення повноважень Республіки Крим».

Увечері, дізнавшись, що Меджліс кримськотатарського народу також буде проводити мітинг, прийняв рішення про залучення ще й незаконного парамілітарного формування «Народне ополчення Криму» для «охорони» будівлі ВР АРК.

Мобілізовані й представники казачих організацій, серед їхніх керівників − Сергій Шувайников, також депутат від партії «Русское Единство». Особливому загостренню ситуації у день протистояння посприяли й  − переважно чоловіки з Севастополя (близько 1000) та Євпаторії (близько 400).

Правоохоронні органи були проінформовані про заплановані мітинги, що підтверджується розрахунком сил і засобів МВС, однак протягом усього мітингу поводилися пасивно, не застосовували спецзасоби. Того дня на площі, за різними підрахунками, збереться до 20 тис. людей, правоохоронців – 551.

Напередодні знакового мітингу практично звідусіль доносилися тривожні новини: півостровом переміщуються російські війська, переслідуються журналісти, формуються загони так званої «самооборони», встановлюються ворожі блокпости. Під загрозою адмінбудівлі, навіть у храмах господарюють «казаки»… Тож громадянське суспільство Криму перебирає на себе державницькі завдання – активісти збираються заради збереження єдності та територіальної цілісності України.

Тут переважають українські та кримськотатарські стяги.  : «Слава Україні!», «Героям Слава!», «Аллах Акбар!», «Банду геть!», «Україна!», «Крим – Україна!», «Могильов, геть із Криму!», «Крим – не Росія!», «Геть прапор Росії!». Мітингувальники виявились не у всьому підготовлені. Вони не мають достатньо звукової апаратури, часом дискутують між собою, не однаково поінформовані про причини зібрання.

Проросійськими силами  активно керує майбутній очільник окупаційної адміністрації Сергій Аксьонов. Тут скандують: «Росія!», «Крим – Росія!», «Слава героям Беркута!», «Фашизм не пройде!». У натовпі прапори Криму, партії «Русское Единство», Андріївський прапор, а також комуністичний. Декілька разів розгортають великий прапор РФ.

Організатори обох сторін  періодично ведуть переговори, узгоджують розташування сил, закликають учасників уникати провокацій, а міліцію – навести порядок і забезпечити безпеку. Правоохоронці від переговорного процесу фактично відсторонилися самоусунулися.

Перші зіткнення відбуваються вже після 11 год, а з відкриттям позачергової сесії ВР АРК ситуація загострюється. По лінії   починається тиснява. У натовпі вигуки: «Люди, припиніть битися!», «Зупиніться!», «Відкривайте коридор!», «Пропустіть лікарів», «Припини кидати!», «Схаменіться, кримчани»…

Близько 15 год проукраїнським активістам вдається відтіснити проросійських з внутрішнього дворика кримського парламенту. Активісти починають заходити всередину,  . Сесію спершу відтерміновують та зрештою скасовують – за відсутності кворуму.

Того дня депутатський корпус так і не збереться, а організатори обох сторін закличуть людей покинути місце проведення мітингу, зберігати мир. До вечора на площі перед парламентом залишатимуться тільки  та співробітники МВС.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь